Šampon bez sulfata – upotreba, iskustva i cena

Na kraju dugog dana, sve što želite da uradite jeste da se prepustite uživanju u opuštajućoj kupki kako bi se sve vaše brige polako rastopile i isprale.

Ali, jeste li se ikada zapitali kako se vaša penušava kupka transformiše iz tečnosti u stotine majušnih mehurića ili kako se vaš šampon za kosu pretvara u raskošnu penu.

Ako ste ikada pogledali listu sastojaka na bočici šampona, možda ste uočili među ovim sastojcima natrijum lauril sulfat.

Sulfati se obično nalaze u čitavom nizu proizvoda, uključujući šampone, penušave kupke, gelove za tuširanje, pa čak i paste za zube. Veliko je pitanje da li su sulfati zaista neophodni u proizvodima za negu lepote i čišćenje.

Ovde ćemo navesti pet razloga zbog kojih ćete sigurno poželeti da pređete na šampon bez sulfata ili da u svoje svakodnevne navike dodate sredstva za oblikovanje i negu kose bez sulfata.

Šta su sulfati?

Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, sulfati su uobičajeni sastojci šampona koji proizvode efekat penušavosti i uklanjaju prljavštinu i ostatke iz kose stvaranjem bogate pene.

Drugim rečima, sulfati su agensi za stvaranje pene koji mogu pomoći u čišćenju kose i vlasišta.

Loading...

Zašto treba da koristite šampon bez sulfata?

Postoje brojni razlozi zbog kojih biste mogli da počnete da koristite šampon bez sulfata (kao i ostale proizvode za negu kose).

Farbanoj kosi je potrebna posebna nega. Ako imate farbanu kosu, možda ćete shvatiti da šamponi koji su formulisani sa sulfatima, imaju uticaj na vašu farbu i da ona posle nekog vremena bledi i gubi sjaj. Farbanoj kosi je potrebna posebna briga kako bi ona izgledala živo i zdravo.

Postoje hidratantni šamponi bez sulfata koji pomažu u zadržavanju vlage i održavanju boje kose. Takođe, kosu čine svilenkastom, mekom i lakom za oblikovanje.

Posebna nega je potrebna i osetljivoj kosi i koži glave. Ako je vaša koža osetljivija onda korišćenje šampona i drugih ličnih proizvoda koji sadrže sulfate može da dovede do iziritiranosti kože. Ukoliko je vaša koža sklona iritacijama, upotreba šampona bez sulfata može da pomogne da se to spreči.

Ako imate svrab, ljuskanje vlasišta ili crvene pečate, onda bi trebalo da porazgovarate sa dermatologom kako biste utvrdili šta je pravi uzrok.

U svakom slučaju, korišćenje šampona bez sulfata biće od pomoći.

Peckanje očiju i nije tako zabavno. Šamponiranje kose običnim šamponima nije problem za one ljude koji uspevaju da izbegnu da im šampon uđe u oči dok peru kosu. Ali, ako neko pati od povremenog peckanja očiju jer se malo šampona približi oblasti oko očiju, prelazak na šampon bez sulfata može da pomogne da se one ne bi pretvorile u crvene i nadražene.

Dakle, ako imate tendenciju da vam pena izazove žarenje, razmislite o upotrebi šampona koji ne sadrži sulfate.

Sulfati mogu isušiti neke tipove kose. Kako kažu stručnjaci, korišćenjem šampona sa jakim sulfatima može doći do isušivanja nekih tipova kose. Ako ste primetili da vam kosa postaje suva, možda je vreme da probate novi šampon – bez sulfata.

Novi trendovi u nezi kose su vredni pažnje

Nema sumnje da su proizvodi za negu kose bez sulfata – odnosno šamponi – u trendu poslednjih nekoliko godina.

Dakle, ako ne zbog nekog drugog razloga, zašto ne biste isprobali šampone bez sulfata kako biste se pridružili najnovijim trendovima nege kose.

Ako ste radoznali kada su u pitanju trendovi u nezi kose, onda treba da potražite najbolje šampone i druge proizvode bez sulfata.

Naravno, svi smo drugačiji i naša koža i kosa imaju različite potrebe. Zbog toga ćete verovatno isprobati više proizvoda dok ne pronađete pravi. Ne mogu svi šamponi da odgovaraju svima.

Šampon bez sulfata može učiniti čudo na vašoj kosi, a to ne možete znati dok ne isprobate.

Preporučuju se šamponi bez sulfata kompanije L’Oreal. Oni imaju posebne proizvode za različite probleme u vezi sa kosom.

Ukoliko imate problema sa peruti onda se preporučuje šampon L’Oreal Paris EverFresh Antidandruff Shampoo. Ovaj šampon je formulisan sa indijskim ljiljanom i može da pomogne da obnovite ravnotežu na vašem skalpu i da zaustavite svrab. Ovaj šampon je, naravno, bez sulfata.

Ako imate oštećenu kosu probajte L’Oreal Paris EverPure Repair & Defend Shampoo. Ovaj šampon bez sulfata će nežno očistiti vaše vlasi dok će ih u isto vreme duboko ojačati i pomoći u zaštiti od dnevnih agresora kao što su UV zraci i toplotni efekti fenova, pegli i presa.

Ako imate tanku i slabu kosu, probajte L’Oreal EverPure Volume Shampoo. Ovaj šampon bez sulfata je formulisan sa cvetom lotosa i služi za povećanje volumena.

Sve što treba da znate o šamponu bez sulfata

U poslednje vreme se često govori o šamponu bez sulfata. Kaže se da je to najbolji izbor šampona za skoro svaki tip kose.

Loading...

Bilo da tražite šampon u omiljenoj drogeriji ili da se raspitujete u svom frizerskom salonu kojim će vam šamponu prati kosu, čim čujete ili vidite natpis “bez sulfata”, znaćete da ste na pravom putu. Ovde ćemo probati da demistifikujemo ovaj trend.

Šamponi bez sulfata mogu doneti bitnu razliku u vašoj svakodnevnoj rutini nege kose, naročito ako imate farbanu kosu jer je pozanto da sulfati mogu prilično oštetiti boju kose.

Sulfati su sastojci koji se obično nalaze u šamponu i oni pomažu da se stvori pena prilikom pranja.

Na dubljem nivou, sulfati su površinski aktivni sastojci, što je fensi termin koji znači da oni privlače molekule prljavštine i naslaga. Kada voda ispere ove sulfate, ostavlja kosu čistom. Zvuči odlično, zar ne?

Problem leži u tome što iako sposobnost sulfata da privuku prljavštinu čini ove sastojke idealnim za čišćenje, ponekad oni mogu biti poprilično jaki i mogu prilično upropastiti boju kose i kožu glave.

To je zbog toga što se sulfati hvataju za naslage na vašoj kosi, uklanjaju ih, ali ujedno uklanjaju i boju i ulja sa vaših vlasi.

Zašto preći na šampone bez sulfata?

Prelazak sa običnih šampona na šampone bez sulfata može biti malo zastrašujući i alarmantan.

Možda ćete primetiti da proizvodi bez sulfata ne pene kao prosečni, obični šamponi, ali to ne znači da oni ne čiste kosu kako treba. Naprotiv, i dalje možete da postignete taj čist osećaj bez ikakvih štetnih efekata u tom procesu.

Formulacije šampona bez sulfata su odlične i pružaju zaštitu za boju kose. Umesto upotrebe agresivnih agenasa za stvaranje pene, u sastavu ovih šampona se nalaze sredstva za čišćenje na prirodnoj bazi.

Zbog toga šamponi bez sulfata uklanjaju prljavštinu, a ne izazivaju uklanjanje boje kose.

Skoro svi šamponi bez sulfata su formulisani bez dodatnog natrijum hlorida. To je vrsta soli koja se obično nalazi u brojnim proizvodima za kosu i ako se koristi često može da isuši kosu i dovede do gubitka živosti boje.

Šamponi bez sulfata zaista pomažu da se kosa obnovi, ali morate biti uporni. Kada koristite obične šampone koji se prave sa sulfatima, onda u većini slučajeva dovodite do pojave raznih komplikacija, pa čak iritirate i kožu glave. Dosta ljudi se žali na svrab na koži posle kupanja.

To je zbog toga što se u najvećem broju proizvoda nalaze sulfati. Koliko god da vodite računa, pranje kose šamponom sa sulfatima dovodi do sve većeg isušivanja i kosu ne možete oporaviti.

Sulfati su vrlo agresivne supstance i u stanju su da unište prirodnu strukturu naše kose, kao i da poremete ravnotežu u proizvodnji sebuma.

Sulfati se koriste u hemijskoj industriji dosta dugo, još od 30-ih godina prošlog veka.

Ako pročitate etikete na vašim proizvodima za negu kose, sigurno ćete videti sledeće nazive: sodium myreth sulfate, sodium lauryl sulfoacetate, sodium laureth sulphate, TEA laureth sulfate, itd.

Ovo su veoma jaki deterdženti koji se dobijaju na bazi mineralnih soli i svi sadrže sumpor.

Ove materije deluju površinski i njihovi molekuli provlače vodu i ulje. Zahvaljujući njima, šampon pravi odličnu sapunicu, pa kosu perete lako i to sa vrlo malom količinom.

Sulfati nisu skupi i zbog toga šampone možemo naći po veoma povoljnim cenama, a radujemo se jer dobro pene.

Međutim, ako uzmemo šampon sa prirodnim sastojcima, videćemo da on ne peni kao i ovi drugi i delovaće kao da nam ne pere kosu kako valja.

Kvalitetni šamponi bez sulfata koji dobro pene su skupi, ali su potpuno prirodni i takve šampone je moguće nabaviti. Vredi uložiti i biti uporan, a vaša kosa će vam biti zahvalna na duge staze.

Agresivnost šampona sa sulfatom je toliko velika da kosa posle njih ostaje beživotna, gubi prirodnu vlažnost, nema proteina, peptida i prirodnih ulja. Kao takve, kosa i koža glave postaju preosetljive na toksine, vremenske uslove i alergene.

Koje šampone bez sulfata treba kupovati?

Naša preporuka su sledeći šamponi bez sulfata:

– Šampon bez sulfata za kovrdžavu kosu Macadamia Ultra Rich Moisture od 300 ml; ovaj šampon košta 1197.00 dinara i odličan je za kovrdžavu i grubu kosu; štiti je, hidrira i umiruje kovrdže; u ovom šamponu nema ni parabena, ni sulfata, a sadrži ulje argana, makadamije i mongongo oraha.

– Šampon bez sulfata za čestu upotrebu KYO Cleanse System od 500 ml koji košta 737.00 dinara; on nežno i temeljno čisti kožu glave i kosu i ne sadrži nikakve agresivne sastojke, pa je odličan za sve tipove kose; u sebi ima ulje lanenog semena i pantenol.

– Šampon bez sulfata protiv peruti INSIGHT Anti Dandruff od 400 ml koji košta 564.00 dinara; to je antibakterijski šampon protiv peruti koji ujedno jača kosu; u sebi sadrži organske ekstrakte ruzmarina, žalfije i majčine dušice.

Sponzorisano:

Loading...