Da li ste se nekada zapitali šta je to šampon za suvo pranje kose i kako funkcioniše? Ili kakva je razlika između kreme i ulja za kosu? Koji je najbolji način da koristite svoj šampon i regenerator kako biste kosu uvek držali u svežem stanju?
Proizvodi za kosu koje koristite su prvi i najvažniji korak u postizanju željenog izgleda, odnosno frizure. Bez dobrih i pravih proizvoda za negu kose, možete se jednostavno pomiriti sa svojim prirodnim izgledom, ali i nezadovoljstvom.
U ovom tekstu ćemo probati da se vratimo samim osnovama kada je u pitanju nega kose i izbor proizvoda. Gledaćemo da spomenemo nekoliko svakodnevnih proizvoda za kosu koje svaka devojka treba da ima.
Ujedno, uputićemo vas u način korišćenja ovih proizvoda kako biste izvukli maksimu iz njih i kako biste osigurali lep i zdrav izgled kose.
Šampon – da li koristite pravi i odgovarajući ili grešite?
Svi znamo šta je šampon – sredstvo koje se stavlja na glavu i kosu i koje čisti kosu. Ali na samom startu se već suočavamo sa problemom: postoje tone različitih tipova šampona na tržištu.
Od šampona za čišćenje kose do volumizirajućeg šampona, šampona za jačanje i ispravljanje, pa sve do šampona bez sulfata i onih za tretiranje obojene kose. Zbog toga je vrlo važno izabrati tip šampona koji je najpogodniji za vašu kosu.
Šampon za čišćenje (clarifying)
Šampon koji čisti kutikulu dlake i dubinski pere koren dlake je najčešći tip. Njega možete koristiti kada osećate da na vašoj kosi postoji previše proizvoda, naslaga ili pre nego što planirate da uradite neki hemijski tretman kao što je farbanje ili trajna.
Volumizirajući šampon
Ovaj tip šampona je dizajniran da proširi kutikulu i da je napravi debljom kako bi vaša kosa dobila lep i pun izgled sa puno volumena.
Kada birate ovakve šampone gledajte da izaberete neki koji u sebi sadrži malo regeneratora i koji se lako ispire, kao i onaj koji ne vuče kosu na dole.
Šampon za ispravljanje kose
Šamponi koji ispravljaju kosu i čine je glatkom, obično imaju silikon ili ulje u sebi, kako bi se prekrili krajevi kose. Kada se kosa frizira peglom, rezultati su magični.
Šamponi za farbanu kosu
Ako je vaša kosa obojena, preporučujemo šampon koji je specijalno dizajniran za farbanu kosu. Proverite pH nivo proizvoda i proverite da li je između 4.5 i 5.5 kako bi se izbeglo da boja izbledi. Dobri i kvalitetni šamponi za negu farbane kose bi trebalo da sadrže i sastojke poput ulja, morskih algi, kako bi uspeli da održe boju.
Šamponi bez alkohola i sulfata
Šamponi bez alkohola i sulfata su jedni od omiljenih. Sulfati su deterdženti sa dugim imenima koji se jedva mogu i izgovoriti. Iako su šamponi na bazi sulfata odlični za uklanjanje masnoća i prljavština iz kose, oni mogu ozbiljno isušiti kosu i uzrokovati oštećenja kao što su popucali i procvetali krajevi. Mi uvek preporučujemo prirodne sastojke.
Organski preparati za kosu, kao i oni bez sulfata mogu održati prirodnu vlažnost i prirodne masnoće, zadržati boju kose i smanjiti iritiranost skalpa (kože glave).
Koji god šampona da izaberete, uverite se da je on pravi za teksturu vaše kose. Ako izaberete šampon koji je previše sklon čišćenju, mogli biste skinuti sve prirodne masnoće sa vaše kose, a to bi vodilo ka dodatnom mašćenju. Ako izaberete previše hidrantni šampon, onda možete na kraju završiti sa kosom koja je puna nagomilanih proizvoda i čestica. Ako niste sigurni koju vrstu kose imate, uvek se možete konsultovati sa svojim frizerom ili dermatologom.
Takođe, uvek gledajte da izaberete dva šampona koja ćete naizmenično koristiti, a koja imaju potpuno različite sastojke i koristi koje ćete rotirati. Menjajte šampone na svakih 4 do 5 pranja kako biste izbegli nagomilavanje proizvoda i kako biste vratili čistoću korena, kože i kose.
Regeneratori za kosu
Regeneratori za kosu su dizajnirani da izglade dlaku, povrate vlažnost i pomognu vam da kažete zbogom naelektrisanoj i čupavoj kosi.
Postoje tri tipa regeneratora koje možete koristiti.
Regeneratori koji se ispiraju
Regeneratori koji se ispiraju su najčešći tip regeneratora, koji deluju na krajeve vaše kose, gde se ostave da odstoje nekoliko minuta, pre nego što se isperu. Izbegavajte stavljanje regeneratora na koren kose, jer to može rezultirati stvaranjem dodatnih naslaga i slepljivanjem kose.
Regeneratori koji se ne ispiraju
Ovi regeneratori su odlični za postizanje glatkog izgleda kose, kao i za smirivanje naelektrisanja. Oni su lagani i mogu biti korišćeni kao proizvod za stilizovanje, kako bi vam krajevi bili svilenkasti i sjajni.
Maske za kosu i dubinski regeneratori
Maske za kosu ili dubinski regeneratori su savršeni za obnavljanje suve i oštećene kose. Maske za kosu sadrže sastojke poput voska i ulja koji dopiru do korena i obnavljaju dlaku u samoj bazi. Većina maski se nanosi od korena do vrhova i ostavlja da odstoji oko pola sata pre nego što se potpuno ne ispere. U nastavku teksta ćemo navesti recepte za neke odlične maske koje možete napraviti sami kod kuće.
Budite sigurni da ste izbegli neke uobičajene greške kao što je na primer ispiranje regeneratora do pola. Mi svi volimo taj zanosni, svilenkasti osećaj koji regeneratori za sobom ostavljaju, međutim, ako ga niste isprali, on može ostaviti vašu kosu slepljenom.
Ulja za kosu i serumi
Od arganovog ulja do avokado ulja i kokosovog, naravno, ulja za kosu su obavezna za sve one sa problematičnom kosom. Ulja pomažu da se kosa stabilizuje i da ne bude čupava i umršena.
Takođe, ulja promovišu rast i daju kosi luksuzan, sjajan izgled.
U nastavku teksta ćemo navesti 5 najboljih ulja za kosu, 5 favorita.
Za najbolje rezultate koristite ulje za kosu na suvoj ili gotovo suvoj kosi, a evo i jednog zabavnog saveta: ako imate izuzetno suve vrhove, utrljajte malo ulja od sredine dlake pa sve do kraja, pre nego što operete kosu. Tako ćete osigurati da se kosa neće dodatno isušiti pranjem i šamponiranjem.
Šampon za suvo pranje kose
Ovaj proizvod je neophodan za svaku devojku u pokretu. Šampon za suvo pranje dolazi u obliku praha ili raspšivača i dizajniran je da apsorbuje višak ulja na korenu dlake. Nemate vremena da operete kosu? Jednostavno protrljajte neki šampon za suvo pranje i samo gledajte kako se kosa transformiše. Preterano često pranje kose nije dobro za vašu dlaku i kožu glave, pa je šampon za suvo pranje odlično rešenje.
Takođe možete koristiti bebi puder ako nemate dostupan šampon za suvo pranje i postići ćete slićne rezultate. Uz pomoć šampona za suvo pranje se oslobađate viška ulja, a on će pomoći i da se kosa izdigne u korenu, pa će to dati volumen. Naravno, vodite računa o tome da ovo nije pravo pranje kose, pa šampon za suvo pranje koristite maksimalno dva dana, pre nego što dobro operete kosu vodom i šamponom.
Vosak za kosu (pomada za kosu)
Vosak za kosu je zadivljujući jer pruža teksturu, glatkost, a ujedno i čvrstinu. Takođe, u vosak uvek možete ubaciti nekoliko kapi ulja pa ćete tako dati kosi ekstra sjaj i čvrstinu u isto vreme.
Pena za kosu
Da li volite volumen u svojoj kosi? Ako odgovorite sa DA, onda je pena pravo rešenje. Pena za kosu je sjajna u pružanju ekstra izdizanja kose i postizanju volumena. Dovoljno je da stavite penu na šake, a zatim prođete kroz vašu kosu nakon što ste je dobro utapkali i prosušili peškirom.
Nakon toga videćete kako vam se kosa vratila u život. Pena za kosu je dostupna u različitim nivoima čvrstoće, od pena za volumen do pena za stilizovanje. Ako imate loknastu kosu, pena vam može pomoći da dobijete definisanije lokne.
Sprej za zaštitu od toplote
Ako stilizujete kosu uz pomoć aparata poput pegle, figara, jakog fena, onda morate nabaviti sprej koji štiti kosu od visokih temperatura. Naprskajte sprej od sredine prema krajevima, pre nego što krenete sa peglanjem, loknanjem ili feniranjem. Nakon stilizovanja, ovaj proizvod ne ostavlja nikakav trag na kosi.
Recepti za masku za kosu
Maska od kokosovog ulja i meda za obnavljanje kose. Ova maska obnavlja vlažnost i vraća sjaj vašoj kosi, a ujedno je i omekšava. Sve što vam treba je 1 kašika kokosovog ulja i 1 kašika meda. Sastojke izmešajte u posudi, pa zatim zagrejte dok se ne istope i ne izmešaju. Stavite na kosu od vrha do krajeva i pokrijte kapicom za tuširanje. Neka odstoji 20 minuta, pa operite kosu.
Maska za kosu od avokada. Maska za kosu od avokada vraća sjaj, bori se protiv umršene i čupave kose i obnavlja oštećene krajeve. Ujedno, ova maska će vratiti kosi izgubljenu vlažnost. Potrebni su vam 1 avokado, 2 jajeta, 1 kašika meda i 1 kašika kokosovog ulja. Sve sastojke izmešajte u posudi, pa nanesite na celu kosu. Neka odstoji 20 minuta, a zatim isperite temeljno.
Najbolja ulja za kosu
Najbolja ulja za kosu su organska ulja poput kokosovog devičanskog ulja, arganovog ulja, ricinusovog ulja, jojoba ulja i maslinovog ulja.
Kokosovo ulje je skoro kao sveti gral za našu kosu. Deluje kao zaštitinik od toplote, popravlja oštećenu kosu, pomaže u sprečavanju opadanja kose i potpomaže rast dlake. Zbog svojih karakteristika zadržavanja vlage, kokosovo ulje ostaje unutar kose umesto da isparava, što ga čini jednim od najefikasnijih tretmana za kosu.
Pošto je kokosovo ulje napunjeno masnim kiselinama, prodire u kosu dublje nego obični regeneratori, što dovodi do lepe, mekane, svilene i sjajne dlake.