Maslinovo ulje je jedno od najzdravijih ulja. Puno je nezasićenih masti i antioksidanasa, pa zamena drugih ulja ovim uljem može doneti brojne koristi vašem zdravlju i sveukupnom izgledu.
Maslinovo ulje je odavno preporučivano zbog svojih zdravstvenih prednosti. Veoma je popularno u mediteranskoj kuhinji i koristi se vekovima. Ono se najčešće koristi u kuvanju i u prelivima za salatu. Takođe se koristi u kozmetici, sapunima i farmaceutskim proizvodima.
Maslinovo ulje sadrži antioksidanse i to mnogo njih. Većina zdravih namirnica sadrži antioksidanse, pa ni maslinovo ulje nije izuzetak. Antioksidansi pomažu u sprečavanju oštećenja ćelija i igraju važnu ulogu u prevenciji raka i održavanju ispravnog funkcionisanja imunog sistema.
Antioksidansi u maslinovom ulju uključuju vitamin E i karotenoide. Obe ove tvari su dokazane kao podrška kardiovaskularnom sistemu i borbi protiv starenja.
Naša potreba za zdravim mastima nije tajna. Dok se neko vreme smatralo da su sve masti loše za nas, nauka je u međuvremenu otkrila da to nije istina. Našem organizmu su potrebne masti kako bi preživeli, posebno mononezasićene masti. Ove masti mogu da pomognu u smanjenju holesterola i smanjenju rizika od srčanih oboljenja.
Maslinovo ulje pomaže u borbi protiv svih vrsta upala. Gde god da pogledate i vidite hranu koja ima visok sadržaj antioksidanasa, shvatićete da ta hrana ima antiupalna svojstva. Dva dobra idu ruku pod ruku. Upala može izazvati mnoge hronične bolesti.
Maslinovo ulje je već vekovima glavni sastojak mediteranske ishrane. Gotovo da nema italijanske, grčke ili španske kuhinje bez njega.
Ali, osim sposobnosti da doda svežu, voćnu notu hrani, maslinovo ulje se reklamira i kao lek za naš organizam. Sa malo masnoća koje imaju relativno nizak sadržaj zasićenih masti, maslinovo ulje je postalo osnovna namirnica za one koji vode računa o nivou holesterola, pa čak i dermatološki čudotvorac zbog svojih antiupalnih svojstava koja umiruju dermatitis.
Ekstradevičansko maslinovo ulje smatra se nerafinisanim i jednim od najkvalitetnijih od svih vrsta ovog ulja. Da bi se zadovoljili ekstradevičanski standardi, maslinovo ulje ne sme biti obrađeno hemikalijama, niti zagrevano, što pomaže da zadrži svoj ukus maslina.
Takođe, ekstradevičansko maslinovo ulje ne sme sadržati više od jednog procenta oleinske kiseline, što doprinosi jačem ukusu i bogatijoj boji ulja.
Boja maslinovog ulja može se malo promeniti tokom vremena zbog oksidacije, ali maslinovo ulje prirodno dolazi u različitim bojama od bledožute do tamnozelene. Što je više hlorofila prisutno u ulju, to će ono biti zelenije. Zelena ulja imaju viši nivo antioksidanasa i imaju intenzivniji gorči ukus.
Maslinovo ulje se proizvodi mehaničkim presovanjem, odnosno ceđenjem sazrelih maslina za razliku od ostalih vrsta ulja koja se uglavnom prave presovanjem semenki.
Najbolje je držati maslinovo ulje na hladnom, mračnom mestu daleko od svetlosti i toplote koji ubrzavaju oksidaciju i dovode do bržeg kvarenja ulja.
95 % svetske proizvodnje maslinovog ulja se dešava na Mediteranu, sa Španijom koja proizvodi 50 % ukupne svetske proizvodnje. Italija je druga najveća zemlja koja proizvodi maslinovo ulje sa 15 %.
Maslinovo ulje može biti mutno iz mnogo razloga, uključujući nefiltritano ulje što znači da je talog sa pulpom ostao u njemu, pa sve do hlađenja maslinovog ulja koje ga čini mutnim. Talog u nefiltritanom ulju je ništa drugo do ostaci maslina koje pojačavaju ukus ulja.
Prednosti korišćenja maslinovog ulja u nezi kose i kože
Osim višestrukih zdravstvenih prednosti, maslinovo ulje može učiniti čuda kada su u pitanju vaša koža, kosa i lepota uopšte. Maslinovo ulje je prepuno vitamina E i K koji mogu pomoći u rešavanju nekoliko vaših problema sa kosom i kožom. Ovde ćemo navesti prednsoti korišćenja maslinovog ulja za kožu, kosu i lepotu i kako da iskoristite ovo čudesno ulje kako biste izvukli maksimalne rezultate.
Maslinovo ulje vlaži kožu. Ono sadrži vitamin E koji poboljšava zdravlje kože tretirajući upale, akne i suvoću. Takođe, poboljšava elastičnost kože i njena regenerativna svojstva. Antioksidansi, minerali i dobre masti bore se protiv slobodnih radikala i dovode do poboljšanja izgleda kože, kao i do njenog ozdravljenja.
Maska za lice koja se pravi od dve kašike maslinovog ulja, jednom kašikom limunovog soka i prstohvatom morske soli može podmladiti vašu kožu i sprečiti njeno boranje i druge znake starenja. Masirajte lice temeljno i ponavljajte ovaj postupak najmanje tri puta nedeljno. Daće vam trenutne rezultate.
Vašim noktima je potrebno isto toliko pažnje koliko i vašoj koži. Jednostavno umočite pamučni tupfer u 2-3 kašike maslinovog ulja i stavite na nokte. Vitamin E će vratiti život u suve i krte nokte.
U stisci ste sa vremenom? Ne stižete da odete na depilaciju? Brijač je spas. Ali vodite računa da ne koristite sapun, već samo kremu ili penu za brijanje. Ako ste ostali bez kreme, maslinovo ulje može biti odlična zamena kako bi brijač glatko išao preko vaše kože. Takođe, maslinovo ulje ovlažava kožu.
Ako imate ispucale pete, maslinovo ulje vam može pomoći. Namažite pete kašikom maslinovog ulja i limunove vodice i videćete momentalne rezultate.
Maslinovo ulje vlaži kožu glave i kosu, kao što ujedno smanjuje iritaciju kože glave. To dovodi do smanjenja peruti. Zagrejte šoljicu maslinovog ulja i masirajte glavu, naročito skalp i krajeve kose. Neka ulje odstoji 20 minuta, a zatim ga isperite blagim šamponom.
Maslinovo ulje čini kosu glatkom i ispravlja zamršene delove. Povratite život vašim loknama pakovanjem za kosu koje ćete napraviti od pola kašike maslinovog ulja, dve kašike meda i jednim žumancetom. Napravite pastu od ovih sastojaka i nanesite na kosu. Neka pakovanje stoji pola sata, a zatim isperite sve prvo hladnom vodom, a zatim i šamponom i toplom vodom.
Maslinovo ulje promoviše rast kose. Ono je bogato vitaminom E koji kosu čini jačom i sprečava opadanje kose. Masirajte redovno kosu i glavu maslinovim uljem i to će rešiti problem ispucalih krajeva.
Računajte na maslinovo ulje kako biste rešili uobičajene probleme sa kosom i kako biste je uspešno negovali
Maslinovo ulje zovu još i “tečno zlato”. Mnogi ga koriste zbog svog zdravlja i svoje kože, ali sve više i za negu kose.
Pogledajmo sve načine koji dokazuju da je maslinovo ulje najbolji prijatelj vaše kose.
Uklanja perut. Maslinovo ulje pruža takvu mešavinu sastojaka koji pomažu našoj koži glave da se bori protiv peruti. Samo treba pomešati malo limunovog soka sa maslinovim uljem i masirati nežno glavu ovom mešavinom. Perut će ubrzo nestati.
Bori se protiv ispucalih krajeva. Maslinovo ulje dodaje vlagu i težinu vašoj kosi, naročito kada se koristi tokom suvih zimskih meseci. Ne samo da deluje kao serum kada šamponirate i oblikujete frizuru, već sprečava i pucanje krajeva.
Omekšava kosu. Ako vaša kosa ima oštru strukturu, trebalo bi da utrljavate maslinovo ulje celom dužinom. Ono će omekšati kosu i smanjiti zamršenost.
Pomaže da ukrotite lokne. Korišćenje maslinovog ulja tokom oblikovanja frizure je veoma jednostavno. Sve što treba da uradite jeste da nanesete malo toplog ulja na kožu glave i da ostavite da deluje 30 minuta. To će vašu kosu učiniti lakšom za oblikovanje. Bilo da želite lokne ili neku drugu frizuru, imaćete je bez brige da ćete ličiti na kaktus.
Pomaže rast i gustinu kose. Bogato mnogim vitaminima, maslinovo ulje pomaže da se zadrži keratin u vašoj kosi. Ono je zaista moćno kada je u pitanju poboljšanje rasta zdrave i jake kose. Takođe, daje neverovatan sjaj.
Čini da kosa bude duga i zdrava. Korišćenje maslinovog ulja za rast kose je odlična ideja jer ono uklanja prekomerno nagomilavanje sebuma. To je odlično zbog toga što sebum usporava rast novih folikula dlake i rast kose uopšte.
Maslinovo ulje je lekar za vašu kosu. Ako koristite masku za kosu od maslinovog ulja, budite uvereni da će ona biti i ostati zdrava. Pomešajte med, žumance i maslinovo ulje i nanesite mešavinu kao masku. Ostavite da stoji 20 minuta, a zatim isperite.
Uklanja zamršenost. Maslinovo ulje čini kosu glatkom kada se masira po koži glave pre pranja.
Smanjuje iritiranost kože glave. Ako je vaša koža glave sklona svrabu, maslinovo ulje je upravo ono što vam je potrebno.
Naglašava prirodni tip vaše kose. Jedna od najvećih prednosti maslinovog ulja za kosu je to što ono naglašava vašu prirodnu vrstu kose dodajući joj sjaj i volumen i čineći vas prirodno lepim.
Podmlađuje, osvežava tretiranu i farbanu kosu. Kosa koja prošla kroz brojne tretmane kao što su blajhanje, farbanje, itd. traži veće količine vlažnosti kako bi ostala u dobroj formi. Ako želite da održite vašu hemijski tretiranu kosu boljom, nanesite maslinovo ulje 72 sata nakon hemijskog tretmana i videćete rezultate.
Maslinovo ulje je prirodni regenerator. Kosa na koju se umesto kupovnog balzama stavlja maslinovo ulje rezultira svilenkastom teksturom i sjajem. Karakteristike koje su prisutne u maslinovom ulju pogoduju kosi tako što je oslobađaju njene zamršene strukture, izglađuju je i čine mekanom i nežnom.
Kako da napravite prirodne maske za kosu od maslinovog ulja?
Održavanje zdravlja vaše kose je krajnje naporan zadatak. Za to je potrebno puno vremena i strpljenja. To ne znači nužno da u frizerski salon morate da idete 2 puta nedeljno. Zašto bi neko želeo da potroši tone novca da bi svoju kosu upakovao u hemijske maske kada možete postići iste rezultate kod kuće, koristeći prirodne sastojke.
U stvari, prirodni sastojci i jesu bolji za vašu kosu na duge staze. Hemijski preparati možda trenutno brže deluju, ali kratkoročno.
Korišćenjem maslinovog ulja u maski za kosu možete mnogo učiniti za svoju kosu. Možete je učiniti mekšom, sjajnijom i jačom. U nastavku teksta otkrićemo vam pet različitih maski za kosu koje sadrže maslinovo ulje.
Međutim, pre nego što pređemo na recepte, podsetimo se kako maslinovo ulje pomaže našoj kosi.
Maska za kosu sa maslinovim uljem može učiniti čuda za kosu koja je suva, oštećena i lomljiva. Maslinovo ulje je bogat emolijens koji pomaže u kondicioniranju kose, čineći je glatkom i svilenkastom, a istovremeno poboljšava njenu elastičnost i zateznu čvrstoću.
Takođe poboljšava kvalitet beživotne kose, čineći je sjajnom i zdravom. Čak sprečava krzanje i lomljenje i dodaje životnost.
Njegova lakoća čini maslinovo ulje savršenim za većinu tipova kose. U zavisnosti od toga da li imate suvu, masnu ili kombinovanu kosu, možete ga koristiti sa različitim ostalim sastojcima.
Mi ćemo vam navesti listu u kojoj ćete sigurno naći savršenu masku sa maslinovim uljem koja će odgovarati vašoj kosi.
Maska za kosu od meda i maslinovog ulja
Ova maska se preporučuje ljudima sa suvom, oštećenom ili kombinovanom kosom. Takođe, može se koristiti za masnu kosu kao sastojak koji ne otežava kosu.
Neophodni sastojci:
- 3 kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja;
- 1 kašika meda;
- 1 kapsula vitamina E;
- kapica za tuširanje.
Priprema:
U činiji izmešajte maslinovo ulje i med.
Iscedite kapsulu vitamina E i pomešajte sa medom i maslinovim uljem.
Mešajte dok mešavina ne postane glatka.
Kako nanositi masku?
Operite kosu šamponom i sačekajte da se osuši na sobnoj temperaturi.
Kada kosa bude potpuno suva, podelite je i krenite sa nanošenjem maske.
To možete raditi rukama ili četkicom za farbanje.
Budite sigurni da ste prekrili svku kosu od korena ka krajevima.
Pokrijte glavu kapicom za tuširanje.
Sačekajte da prođe od pola sata do sat i po. Isperite kosu mlakom vodom, a zatim je ponovo operite šamponom i stavite balzam koji inače koristite.
Koliko često treba stavljati ovu masku?
Ako imate suvu kosu, ovu masku možete stavljati dva puta nedeljno.
Ako imate masnu kosu, masku nanosite jednom u nedelju dana.
Koristi koje ćete imati od ove maske
Med je jedan od najboljih ovlaživača, što znači da pomaže da zadržite vlagu u kosi. Takođe med ima mnoga antiupalna i antioksidansna svojstva. Ova svojstva pomažu da se suva kosa obnovi i da se smanje ispucali i suvi krajevi. Obavezno koristite prirodni med kako biste dobili najbolje rezultate.
Mere predostrožnosti
Ako imate masnu kosu ili kombinovanu kosu, masku nanosite od sredine ka krajevima.
Nemojte koristiti vrelu vodu da biste isprali masku. Uvek koristite mlaku vodu.
Med ima prirodne agense koji pomalo posvetljavaju kosu.
Maska za kosu od jaja i maslinovog ulja
Postoje tri različita načina za pripremu maske za kosu od jaja i maslinovog ulja u zavisnosti od tipa vaše kose. Pratite uputstva koja smo naveli kako biste izabrali pravi način.
Sastojci:
- 2 žumanceta (za suvu kosu);
ili
- 2 belanceta (za masnu kosu);
ili
- 1 jaje (za normalnu ili kombinovanu kosu);
- 2 kašike maslinovog ulja;
- jedan češalj sa širokim zupcima.
Priprema
U zavisnosti od tipa vaše kose, izaberite prave sastojke koje ćete koristiti u receptu.
Ako imate suvu ili masnu kosu, odvojite žumance od belanceta.
U činiju stavite belance ili žumance i mućkajte sa maslinovim uljem dok mešavina ne postane kremasta.
Možete staviti i manju količinu ulja u zavisnosti od dužine vaše kose.
Kako naneti masku?
Operite vašu kosu šamponom i nemojte stavljati regenerator.
Dok je kosa još uvek mokra, podelite je češljem i krenite sa nanošenjem maske.
Prekrijte čitavu kosu, a posebno se koncentrišite na vrhove.
Možete sačuvati ostatke maske u frižideru nedelju dana ukoliko ih stavite u hermetički zatvorenu posudu.
Uvežite kosu i sačekajte da maska deluje oko 20 minuta.
Isperite masku hladnom vodom, a zatim i šamponom.
Neka vam se kosa prirodno osuši.
Koliko često treba stavljati ovu masku?
Ova maska se može koristiti dva puta nedeljno.
Prednosti korišćenja maske od jaja i maslinovog ulja
Jaja su puna proteina i hranljivih sastojaka koji poboljšavaju zdravlje vaše kose. Žumanca su bogata mastima koje hrane i neguju kosu koja je suva i oštećena. Belanca sadrže enzime koji izvlače višak masnoća iz vaše kose. Ovakve maske daju momentalni sjaj vašoj kosi i čine je mekšom od samog početka.
Maska od maslinovog ulja i avokada
Ova maska za kosu je jedna od najboljih za suvu i oštećenu kosu.
Sastojci:
- 1 zreli avokado;
- 2 kašike maslinovog ulja.
Priprema maske
Izvucite meso avokada i izgnječite ga dok se ne pretvori u finu kremastu masu.
U avokado dodajte dve kašike maslinovog ulja.
Izmešajte sve sastojke dok se ne napravi fina, glatka pasta.
Opciono, možete dodati dve kašike meda da biste bili sigurni da će maska biti dodatno hidrantna.
Kako naneti masku?
Operite kosu šamponom i uklonite sve naslage prljavštine i masnoće.
Dok vam je kosa vlažna, podelite je češljem i nanosite masku.
Koncentrišite se na koren i krajeve.
Kada prekrijete celu kosu, umotajte glavu u topao, poluvlažan peškir ili stavite kapicu za tuširanje.
Pustite da maska odstoji oko 45 minuta do jednog sata.
Isperite kosu šamponom i na kraju stavite regenerator.
Pustite da se kosa osuši prirodno, a ako morate da koristite fen podesite ga na hladno duvanje.
Koliko često se stavlja ova maska za kosu?
Ovu masku stavljate jednom u mesec dana ako vaša kosa nije oštećena ili suva.
Za suvu kosu, masku stavljajte jednom nedeljno.
Kakve koristi imate od ove maske?
Avokado je bogat oleinskom kiselinom, omega-3 masnim kiselinama, antioksidansima i vitaminima A, B i E. Svi ovi hranljivi sastojci, kada se iskombinuju sa maslinovim uljem i njegovim svojstvima, čine savršenu masku za prehranu i ovlaživanje suve kose. Ovo pakovanje za kosu čini je sjajnom, mekom i nju posle možete lako oblikovati. Kos aće biti nahranjena i zdrava.
Maska za kosu od maslinovog ulja i banane
Maska za kosu od banane i maslinovog ulja se preporučuje ljudima koji imaju suvu i oštećenu kosu.
Sastojci:
- 1 zrela banana;
- 1 kašika maslinovog ulja.
Priprema maske
Grubo izgnječite bananu i stavite je u blender.
Blendirajte dok se ne napravi fina kašica,
Dodajte maslinovo ulje i blendirajte ponovo.
Stavite mešavinu u činiju.
Kako nanositi masku na kosu?
Operite kosu šamponom kako biste očistili prljavštinu koja se nakupila.
Dok vam je kosa još uvek vlažna, razdelite je češljem i počnite da nanosite masku.
Prekrijte celu kosu, a posebno se koncentrišite na krajeve.
Prekrijte glavu kapicom za tuširanje i držite masku pola sata.
Na kraju, operite kosu šamponom i hladnom vodom, pa stavite regenerator.
Koliko često treba stavljati ovu masku?
Uradite ovo jednom nedeljno kako biste povratili kosu i kako biste je obnovili od oštećenja i suvoće.
Prednosti koje ova maska nudi
Banane su bogate antioksidansima što pomaže da se borite protiv slobodnih radikala koji nanose štetu vašoj kosi. Takođe, ova maska daje vlažnost suvoj i beživotnoj kosi. Takođe, ova maska dodaje sjaj i jača kosu. Kalijum kojeg ima u banani, sprečava da kosa opada. Maska takođe sadrži masnoće koje smanjuju mogućnost gubitka vlažnosti.
Mere predostrožnosti
Nemojte nanositi ovu masku na koren kose ukoliko imate kombinovanu vrstu kose.
Koristite hladnu vodu da biste isprali masku sa kose.
Maska od majoneza i maslinovog ulja
Ova maska za kosu je odlična za suvu, oštećenu i kombinovanu kosu.
Sastojci:
- 2 kašike punomasnog majoneza;
- 2 kašike maslinovog ulja.
Priprema
U činiji, izmešajte 2 kapike majoneza sa maslinovim uljem dok ne dobijete fino iskombinovanu mešavinu.
Kako naneti masku na kosu?
Operite kosu šamponom i pustite je da se osuši.
Kada vam kosa bude bila suva, podelite je i nanesite masku.
Prekrijte kosu kapicom za tuširanje i držite masku pola sata.
Operite kosu šamponom, dobro isperite i stavite regenerator.
Neka se vaša kosa potom osuši prirodnim putem.
Koliko često treba stavljati ovu masku?
Ova maska je teška, pa se preporučuje da se stavlja jednom u dve nedelje.