Regenerator, balzam za kosu – koji odabrati, upotreba, iskustva, cena

Kada nekoga želite da opišete najčešće pominjete kosu kao jednu od asocijacija..

“Drugar, mnogo mi se svidela jedna devojka, ima dugu i svilenu kosu, brineta je, znaš da padam na to!”

“Mia je jako draga osoba, ima kraću kovrdžavu kosu i baš je pozitivnog duha!”

“Čekaj, hoćeš da kažeš da ti se ona dopada? Ne znam, kada god sam je videla imala je masnu kosu.. Jel si primetio to?”

Kosa je često naš najbolji atribut, pa je zato veoma važno da bude negovana. Nije bitno da li je duga ili kratka, farbana ili ne – to u većini slučajeva zavisi od vašeg temperamenta, oblika lica, time čime se bavite i slično. Bitno je da vaša kosa bude negovana i uredno podšišana.

Masna kosa, ili nasuprot tome iskrzani krajevi i perut, zaista nisu nimalo privlačni! I ne samo to, neuredna kosa često odaje utisak da sa vama nešto nije u redu, u zdravstvenom smislu.

Kosa je samo odraz našeg celokupnog zdravlja.

Loading...

Bilo da ste muškarac ili žena, nega vašeg tela generalno, takodje kose, podrazumeva se!

Jedan od načina kako da održavate vašu kosu zdravom, mekanom i svilenom na dodir, jeste upotreba balzama. Koji je balzam pogodan za vaš tip kose, saznajte u nastavku teksta.

Pokušaćemo da vam objasnimo neke osnovne razlike izmedju balzama, kao i kako da ga upotrebljavate na pravi način.

Uživajte u čitanju, nadamo se će vam koristiti!

Odabir balzama prema tipu kose

Postoji nekoliko tipova kose, ali ovaj put ćemo podeliti na dva tipa – retka i gusta.

Retka, odnosno tanka kosa je najčešće i ravna, a njen najveći problem jeste nedostatak volumena, zbog koga ona izgleda slepljeno, i zaista nimalo atraktivno. Nedostatak volumena može da se koriguje, tako što ćete odabrati pravi balzam, koji će povratiti volumen vašoj kosi.

Birajte balzame koji nisu teški, to jest gusti, koji se ne zadržavaju na kosi već se lako ispiraju. Na taj način sprečićete mogućnost da ostane na vašoj kosi i dodatno je oteža, odnosno slepi. To nikako ne želimo. Potreban je balzam koji će lako da se ispere, ali je bitno da ima sposobnost da jača dlaku, odnosno da je čini punijom.

Takvi balzami u sebi najčešće sadrže sledeće: kofein, pantenol, bioten i amino kiselinu.

Još je bitno kako nanosite balzam na ovakvu kosu! Nikako ne nanosite na koren kose, već samo od sredine ka vrhovima. Na vrhovima nanesite veću količinu, jer su oni kod tanke i retke kose skloniji pucanju pa zahtevaju malo više posvećenosti.

Gusta, bujna kosa, takodje može da ima problem sa leplenjem. Tačnije, kod ovog tipa kose, kosa je obično slepljena pri vrhu dok su krajevi bujniji. Često umeju da budu suvi, pa kosa u tom slučaju izgleda jako loše. Totalni kontrast.

Da biste postigli ravnotežnu, bitno je da odaberete pogodan balzam za kosu, kojim ćete ujedno postići da kosa bude bujnija na temenu, ali “ukroćena” na krajevima.

Takvi balzami u sebi najčešće sadrže sledeće: sojino mleko i ulje avokada.

Kada perete kosu, balzam nanesite i na koren glave, ali u vrlo tankom sloju, dok ćete na vrhove naneti nešto više balzama.

Odabir balzama prema potrebama kose

Prema potrebama, kosu možemo podeliti na – masnu, suvu i farbanu.

Kada je masna kosa u pitanju, njen glavni problem jeste isušen skalp, odnosno koren kose. Kada je skalp isušen, koža glave pojačamo izlučuje ulje kako bi regulisala isušen skalp. Tu postoji kondradiktornost, ali se zapravo radi o poremećaju. Ništa što se ne može rešiti uz pomoć adekvatnih preparata, i redovnim održavanjem kože glave čistom.

Za masnu kosu pogodni su blaži balzami, koji je neće dodatno opeteretiti. Balzam u ovom slučaju nanosite uvek na krajeve, ali ne i na koren kose, odnosno teme glave, kako ga ne biste dodatno opteretili.

Tokom šamponiranja glave, masirajte blagim pokretima teme glave, čime ćete podstaći bolju cirkulaciju, što može imati pozitivne rezulate. 

Kada je suva kosa u pitanju, njoj je više nego potrebna redovna nega i hranljivi proizvodi koji su puni minerala i vitamina. Na isti način birajte i balzam – bitno je da bude obogaćen nutrijentima.

Još, kod suve kose, bitno je da koristite balzame koji u sebi sadrže neke od hranljivih ulja poput maslinovog i arganovog. Takodje, odličan sastojak balzama jeste šea buter, ali i glicerin. Ti sastojci čine kosu mekšom na dodir, svilenom, i olakšavaju raščešljavanje, hrane vlasi dubinski..

Balzam nanosite na celu kosu, u jako tankom sloju na temenu, i dosta na krajevima. Lepo utrljajte i masirajte kožu glave, pa tek onda isperite.

Kada je farbana kosa u pitanju, birajte balzame koji su namenjeni upravo farbanoj kosi. Njih ima dosta na tržištu, ali obratite pažnju da u sebi sadrže amino kiseline, zatim suncokretovo ulje, kao i UV filetere koji su više nego poželjni kada je kosa tretirana farbom.

Farbana kosa je najčešće isušena, pa zato balzam nanosite na celu kosu, ali uvek nanosite jako malo na temenu glave, ali više na krajevima i ostalim delovima kose.

Odabir balzama prema spoljašnim uticajima

Ovde imamo dva perioda u kojima moramo dosta više pažnje da obratimo na našu kosu – zimi i leti.

Loading...

Naravno, i u proleće i u jesen naša kosa zahteva negu, ali je tada više u fazi mirovanja i spoljašni uticaji nisu toliko jaki. Kada su zima i leto u pitanju, kosi preti isušivanja, što želimo da sprečimo na vreme, adekvatnom negom.

Kada je zima u pitanju, tada je kosi posebno potrebno nešto što će je učiniti mekanom, i što će je zaštiti od hladnoće, to jest pucanja. Zapravo, nisu problem samo niske temperature, odnosno izloženost njima, već je problem toplo-hladno. Kada sa minusa udjete u toplu prostoriju, kosa doživi šok, i na taj način se oštećuje.

Neka vaš balzam tokom zime obiluje hranljivim uljima, koji će pomoći vašoj kosi da lakše pretrpi te promene temperature. Napolju će je štititi od hladnoće i mraza, dok će je unutra štititi od toplote i vlage.

Kada je leto u pitanju, ostaje nam problem sa toplotom, i to u velikoj meri. Sunčevi zraci nisu uvek pogodni, a posebno nisu pogodni za našu kosu koja se lako isuši i puca na visokim temperaturama.

Tokom leta koristiti balzame koji u sebi sadrže zaštitne faktore, UVA i UVB. Oni će sprečiti pucanje i isušivanje dlake, a balzam nanosite na krajeve u nešto debljem sloju.

Balzam bez ispiranja

Odnosno, nesipirajući balzami, postaju sve popularniji..

Oni se nanose nakon pranja kose, tako što kosu operete standardnim šamponom koji inače koristite, zatim prosušite peškirom. Ovakav balzam se najčešće nanosi na krajeve i negde do sredine kose, dok se teme glave izbegava. Lepo utrljajte na kosu i dalje osušite kao što to inače radite..

Ovakvi balzami su najpogodniji za bujnu, neukrotivu kosu, kovrždavu.. Malo je smire, dlake napokon budu na broju! Najčešće su kremasti, više baršunasti. Daju kosi sjaj i mekoću, svilenkast izgled, a u isto vreme je fino hrane i regenerišu.

Ne preporučuju se osobama koje imaju tanku, proredjenu kosu, već se više preporučuje, kako smo to već pomenuli, osobama sa bujnom kosom koja bi trebalo da se malo oblikuje i ukroti..

Prirodni balzam

Balzam možete napraviti i sami, što je zapravo i najbolja varijanta. Tako znate sa sigurnošću šta ste koristili, i znate da je napravljen od prirodnih sastojaka koji mogu samo da imaju pozitivne efekte.

Postoji dosta prirodnih proizvoda, odnosno namirnica, koji veoma povoljno utiču na našu kosu, tako što dubinski štite i čiste kožu glave, obnavljaju vlasi i čine kosu mekšom i gustom. Potrebno je nešto više vremena da biste videli prave razultate, ali oni sigurno neće izostati. Pritom, tretiranje kose prirodnim balzamom, ona će duže biti negovana i zdrava!

Neke od namirnice koji imaju jednako dejstvo kao balzam su med, jaja, limun, jabukovo sirće i zeleni čaj..

Med – birajte onaj od lavande jer ima najpovoljniji uticaj na vlasi. Potpuno regeneriše kosu, vraća joj sjaj i mekoću, zatim kosa postaje jača i vidno zdrava!

Potrebno je da jednu kašiku meda pomešate sa čašom vode, zatim dobro utrljajte u kosu, pustite da deluje do pola sata pa isperite.

Jaja – verovatno već znate da jaja takodje imaju povoljan uticaj na našu kosu, tako što dubinski hidriraju kožu glave što kosi vraća snagu. I mada nisu najbolje rešenje kada je miris u pitanju, njega lako možete da se rešite tako što ćete jaja mešati sa sastojkom koji će neutralisati miris.

Zato, koricu od pola limuna pomešajte sa šoljicom jogurta, u to dodajte žumance i dobro promešajte. Nanesite mešavinu na kosu, ostavite da deluje oko 15 minuta, pa isperite.

Limun – poznat kao jedan od najsnažnijih antioksidanasa, limun veoma pozitivno deluje na vlasi. Potrebno je pametno doziranje jer može da isuši kosu, ali, ako se pravilno koristi limun će imati samo pozitivne efekte. Hrani kosu dubinski što joj omogućava da lakše raste i bude zdrava.

Polovinu limuna iscedite pa ga razredite sa jednom čašom mlake vode. U to dodajte kašičicu maslinovog ili kokosovog ulja, pa dobro promešajte. Nanesite mešavinu na kosu i ostavite da deluje do 5 minuta, zatim isperite.

Jabukovo sirće – ima gotovo isti efekat kao limun, zato je bitno da pažljivo radite balzam sa njim. Takodje ima samo pozitivan uticaj ako ga koristite pravilno. Jabukovo sirće veoma dobro čisti kožu glave, uklanja mrtve ćelije i pomaže kosi da diše, i pomaže da neometano raste.

Pomešajte tri kašike sirćeta sa jednom čašom vode, nanesite na kosu, ostavite da deluje do 5 minuta, potom isperite.

Zeleni čaj – još jedan poznati antioksidans, zeleni čaj obiluje vitaminom E. Najpogodniji je za masnu kosu jer dubinski čisti kožu glave, skalp, tako da lučenje masti dovodi u balans. Generalno, pravilno lučenje masti znači zdrava kosa.

Jednu kesicu čaja ubacite u 250ml vode i ostavite da se voda tako prohladi, odnosno smlači. Pripremljenim čajem natopite kosu, ostavite da deluje do 5 minuta pa isperite vodom.

Napomena!

Izbegavajte balzame koji u sebi sadrže sledeće sastojke: sulfate (ASL i SLS), natrijum hlorid, formaldehid, polietilen glikol (PEG), diethanolamine (DEA), triethanolamine (TEA), zatim alkohol, parfeme i veštačke boje.

Birajte što prirodnije varijante, i sigurno je da pozitivni rezultati neće izostati!

Prema kvalitetu balzama cene će se razlikovati, ali budite pažljivi pri kupovini – čitajte deklaraciju i prema tome odlučite da li je taj balzam za vaš tip kose i potrebe, ili nije. Vremenom ćete naučiti šta vam radi posao, a barem povremeno radite prirodne balzame – često je dosta jeftinije, a ne zahteva ni mnogo vremena.

Iskustva su, naravno, različita, a upravo sve zavisi od tipa kose. Zato je bitno da birate balzam, odnosno regenerator prema vašem tipu kose, kako bi oni imali svoj pun efekat.

Eto, sada znate šta da izbegavate, i znate na šta da obratite pažnju!

Sponzorisano:

Loading...